مشاور بیوتکنولوژی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان:
یکی از راه های مقابله با ورود بذور تراریخته، تولید بذور اصلاحی است/ بذور تراریخته؛ واریته‎های اصلاحی هستند

<span style='color: rgb(0, 117, 125);font-size:19px;font-family: mitra;'>مشاور بیوتکنولوژی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان:</span><br>یکی از راه های مقابله با ورود بذور تراریخته، تولید بذور اصلاحی است/ بذور تراریخته؛ واریته‎های اصلاحی هستند
مشاور بیوتکنولوژی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت : مقدار ورود بذور تراریخته به کشور و استان نامشخص است در زمینه بذر ارقام تجاری که عمده آن منشاء داخلی دارند و هسته اولیه ” والدین آنها ” در داخل کشور تهیه می شود نگرانی تراریخته بودن وجود ندارد .


 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری گلستان ، دکتر علی جعفری مفید آبادی مشاور بیوتکنولوژی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان در گفتگوی اختصاصی به خبرنگار ما گفت : مقدار ورود بذور تراریخته به کشور و استان  نامشخص است در زمینه بذر ارقام تجاری که عمده آن منشاء داخلی دارند و هسته اولیه ” والدین آنها ” در داخل کشور تهیه می شود نگرانی تراریخته بودن وجود ندارد .

جعفری در ادامه  در خصوص بذور سبزی و صیفی اشاره ای کرد و گفت : البته در حال حاضر عمده آنها وارداتی است و در خصوص محصولاتی که والدین هسته اولیه آنها از خارج وارد می شود نیز نگرانی ورود تراریخته ها وجود دارد.

بذور وارداتی  متاسفانه از سوی بخشهای خصوصی و شرکتهای متعدد می باشد

وی افزود : متاسفانه بذور وارداتی در قالب مجوزات و بصورت قاچاق وارد می شود اینکه کدام یک از بذور تراریخته هستند و کدام یک از آنها نیستند نا مشخص است زیرا اغلب شرکتهای وارد کننده بذر از ارائه گیت شناسایی که الزاما می بایست از طریق شرکت های تولیده بذور ارائه گردد تفرئه می روند.

یکی از راه های مقابله با ورود بذور تراریخته ، تولید بذور اصلاحی است

مشاور بیوتکنولوژی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان اظهار کرد : ادارات تخصصی ناظر بر واردات می بایست در ورود هر پارت بذر آزمایشات لازم را در دهانه ورودی انجام دهند و نیز چنانچه تمایل به ورود بذور تراریخته داشته باشند می بایست در قالب قرار داد با شرکت تولید کننده بذر و دریافت تضمین  نامه های امنیتی  بهداشتی و کیتهای تشخیصی انجام شود و همچنین تکنولوژی انتقال ژن  به ارقام تجاری  از زمانی آغاز شد که روش انتقال ژن های  تجاری  به طور غیر مستقیم از طریق روشهای اصلاح کلاسیک طولانی پرهزینه و در موارد زیاد ناکارآمد بود ، اصل این تکنولوژی بسیار مفید خواهد بود لیکن شیطنت ها در انتقال ژنهای مضر احتمالی به گیاهان زراعی و بحث بیوتروریسم آسیبهای ناشی از این تکنولوژی خواهد بود که موجب نگرانی می شود که البته شبیه به دست یابی انرژی های هسته ای که هم مفید است و هم خطرناک می باشد.

وی تصریح کرد : رویکرد به تکنولوژی گیاهان ترا ریخته برای افزایش عملکرد و کاهش هزینه تولید  بخصوص برای کاهش مصرف سموم در کشاورزی با معرفی ارقام مقاوم به آفات و بیماریها بود ونیزاستخراج ژنهای عامل مقاومت از باکتریها ، ویروسها و وارد کردن آن به گیاهان نگرانی هایی را درحوزه  بهداشت و محیط زیست به وجود آورد که منشا مناقشات قرار گرفت که به هرحال کشور باید برای استفاده از این تکنولوژی در شکل صحیح آن اقدام نماید.

جعفری با بیان اینکه گیاهان تراریخته شناخته شده که تا کنون وارد بازارشدن اظهار کرد : تاکنون گزارشات مستندی دال بر سرطان زا بودن آنها ارائه نشده است اما حدس و گمان هایی در این خصوص در زمینه محیط زیست و بهداشت محیط  به وجود آمد.

گزارش مستندی دال بر کاشت بذر گیاهان ترا ریخته در استان وجود ندارد

وی افزود : استفاده از بذور وارداتی که عمده آن به بذر سبزی و صیفی بر می گردد نیز بدلیل اینکه از طریق بازار آزاد عمل می شود و نظارت بر آنها اعمال نمی شود اما آیا این بذور تراریخته هستند یا خیر معلوم نیست که معمولا در واردات بذر چنانچه بذور تراریخته باشد خود شرکتها کیتهای تشخیص را وارد کنندگان ارائه می دهند یا حداقل لبل گذاری می کنند.

تا کنون شرکت تولید کننده بذر تراریخته کمپانی آمریکایی مونسانتو بود

این مشاور با تجربه و توانمند بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی استان گلستان با اشاره به شرکت تولید کننده بذر تراریخته کمپانی آمریکایی مونسانتو اظهار کرد :  درحال حاضر کشورهای نظیر هندوستان و چین نیز مدعی معرفی ارقام تراریخته در جهان هستند و نیز ژنهای تجاری زیادی وارد بازار شده است و کشورهایی که تا کنون به تکنولوژی انتقال ژن دست یافته اند از آنها در تولید بذور تراریخته استفاده می شود که ما نیز قطعا از این تکنولوژی باید در چهار چوب مقرارات زیست محیطی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه مستندات دال برعلائم بیماری خاص  استفاده از محصولات تراریخته  در انسان اشاره کرد و گفت : خوشبختانه تا کنون این علائم در انسان مشاهده نشده است ولی در عوض موجب افزایش عملکرد و کاهش هزینه برای کشاورزان شده است .

بذورتراریخته در واقع واریته های اصلاحی هستند که برای افزایش عملکرد و کاهش هزینه تولید می شوند

بذور تراریخته  به همین خاطر مورد توجه کشاورزان قرار می گیرند و نیز تولید ارقام آن مقاوم به آفات و بیماریها که در چهار چوب مقرارات زیست محیطی تولید می شوند بدلیل کاهش مصرف سموم و حفظ بهداشت محیط از اهمیت بالایی قرار دارد.

تنها راه برای رفع نگرانی از ورود بذور تراریخته، دسترسی به تکنولوژی تولید بذور با عملکرد کمی و کیفی  در داخل کشور و بومی کردن تکنولوژی تولید بذر تراریخته در داخل کشور است . بهرحال کشاورزان برای کشاورزی اقتصادی حق استفاده از بذور با کیفیت را دارند و قطعا به سراغ بذور خارجی خواهند رفت اگر منافعشان با بذور داخلی تامین نشود.

انتهای پیام/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *