مشاور منابع انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور؛
وزارت ارشاد متولی نظارت بر انتشار کتاب های نظریه پردازان غربی نیست/با عدم حضور نظریه پردازان غربی مخالفم

<span style='color: rgb(0, 117, 125);font-size:19px;font-family: mitra;'>مشاور منابع انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور؛</span><br>وزارت ارشاد متولی نظارت بر انتشار کتاب های نظریه پردازان غربی نیست/با عدم حضور نظریه پردازان غربی مخالفم
مشاور منابع انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور گفت: وظیفه وزارت ارشاد حمایت از نشر و کتابخوانی است و در این راستا دولت اقدام به انتشار کتاب در کتاب فروشی ها می کند.


نیکنام حسین پور در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه رویکردی برای موازنه سازی برخی مراکز تصمیم ساز مرتبط با علوم انسانی هم چون شورای انقلاب فرهنگی، اساتید و اندیشمندان این حوزه به این مراکز دارد، اظهار داشت: رویکرد ما حمایت از کتاب و کتابخوانی است و سیاست نظام نیز همین است.

وی با اشاره به تصویب قانون حمایت از نشر و کتابخوانی در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: وظیفه وزارت ارشاد حمایت از نشر و کتابخوانی است.

حسین پور با بیان این مطلب که دو موضوع در ستاد معاونت فرهنگی برای حمایت از نشر و کتابخوانی وجود دارد، افزود: یکی از این مباحث، برگزاری نمایشگاه های کتاب به خصوص کتاب هایی در حوزه علوم انسانی در سطح کشور با ایده عدالت فرهنگی بوده که این موضوع نیز دارای آئین نامه خاص در زمینه فروش کتابها است که دارای کمیته، داوری و طبقه بندی شده است و پس ار آن بازبینی و ابلاغ می شود.

مشاور منابع انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به نحوه بازبینی و خرید این کتاب ها اشاره کرد و گفت: حوزه علوم انسانی چون تخصصی است همانند علوم سیاسی، علوم اجتماعی، روانشناسی و تاریخ، بازبینی و خریداری می شوند.

طرح دولت برای تقویت کتاب فروشی ها

حسین پور به برنامه های دولت در تقویت کتابفروشی ها نیز اشاره ای داشت و گفت: طرح تابستانه و پاییزی کتاب از ابتکارات دولت در جهت حمایت از نشر و کتابخوانی است به نحوی که بحث توزیع کتاب در سراسر کشور را داریم که امسال این حمایت برای تقویت کتاب فروشی ها صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب موقتی است و همانند یک نوع مسکن برای درد عمل می کند، اضافه کرد: در مقابل برگزاری نمایشگاه کتاب، تقویت کتاب فروشی ها یک مسئله پایدار است.

حسین پور بیان داشت: هدف از اجرای این طرح این است که بتوانیم یارانه را به کتاب فروشی ها اختصاص دهیم و کتاب فروشی ها نیز با تخصیص ایم یارانه بتوانند مشتری های خود را در طول سال حفظ کنند و دچار رکود نشوند.

وزارت ارشاد متولی نظارت بر انتشار کتاب های نظریه پردازان غربی نیست

مشاور منابع انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا وزارت ارشاد نظارتی بر ورود نظریه پردازان غربی در دانشگاه و انتشار کتاب می کند، ابراز داشت: این نظارت ها به وزارت علوم،تحقیقات و فناوری مربوط می شود و در همه جای دنیا ممیزی برای کتاب های حوزه علوم انسانی وجود دارد و وزارت ارشاد نمی تواند بر کتاب ها و رفت و آمدهای نظریه پردازان نظارت کند.

عدم برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها ریشه یابی شود

حسین پور همچنین بر تشکیل کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها تأکید کرد و گفت: کرسی های آزاد اندیشی مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و این فضاها باید در دانشگاه ها شکل بگیرد و عدم تشکیل آن باید ریشه یابی شود.

با عدم حضور نظریه پردازان غربی مخالفم

مشاور منابع انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک شاهد عدم استفاده از نظریه پردازان غربی در حوزه علوم انسانی خواهیم بود، گفت: با عدم بکارگیری نظریه پردازان غربی در حوزه علوم انسانی مخالفم زیرا به عقیده بنده ما باید از آنها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ما نظریه پردازان خوبی داریم ولی نتوانستیم از آن ها استفاده کنیم، ادامه داد: این که ما از ورود نظریه پردازان غربی به کشور به بهانه استفاده از نظریه پردازان داخلی جلوگیری کنیم با تکنولوژی امروز سازگار نیست.

گفت و گو: سیده زینب حیدری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *