مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان خبر داد؛
ساخت منبع تغذیه دوبل پلاسما توسط مخترعان بسیجی

<span style='color: rgb(0, 117, 125);font-size:19px;font-family: mitra;'>مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان خبر داد؛</span><br>ساخت منبع تغذیه دوبل پلاسما توسط مخترعان بسیجی
رحیمی گفت: به‌تازگی محققین مرکز حمایت از تحقیقات لیزر و پلاسمای بسیج علمی لرستان موفق به ساخت منبع تغذیه دوبل پلاسما شده‌اند.


مهدی رحیمی، مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان، در گفت‌وگو با خبرنگار این سازمان اظهار داشت: امروزه بسیاری از پروژه‌های مهم تحقیقاتی و صنعتی و نظامی مانند لیزرهای پرقدرتی که در چند اتمسفر کار می‌کنند فرایندهای پلاسمایی، DBD، برش دهنده‌ای پلاسمایی فلزات دیرگدازی مانند تنگستن و مولیبدن، جوشکاری‌های پلاسما، انفجار پلاسمایی، رادارهای پرقدرت، بمب‌های الکترومغناطیس (E-bomb) منفجر کننده‌های مین‌های ضدتانک به‌وسیله امواج الکترومغناطیسی قوی، موتور پلاسما و غیره نیاز به ایجاد پلاسمایی با چگالی یونی بالا است.
وی افزود: به‌تازگی محققین مرکز حمایت از تحقیقات لیزر و پلاسمای بسیج علمی لرستان موفق به ساخت منبع تغذیه دوبل پلاسما شده‌اند که این منبع تغذیه در اصل از دو منبع low و high و یک قسمت کنترل تشکیل‌شده است.
مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان بیان کرد: بخش‌high ولتاژی از ۱ تا ۱۰۰ کیلوولت با جریان چند میلی‌آمپر را برای تأمین ولتاژ شکست ایجاد می‌کند و بخش low ولتاژی از ۱۰۰ ولت الی چند صد ولت با جریانی بیش از ۱۰۰ آمپر برای تولید پلاسمایی با چگالی و حجم بالا ایجاد می‌کند.
وی عنوان کرد: قسمت کنترل که مهم‌ترین عنصر این اختراع است از یک بخش نرم‌افزار که‌ اطلاعات ورودی از گیرنده‌ها را گرفته و بر اساس‌ معادلات تاونز و پاشن پردازش می‌کند، تشکیل‌شده است.
رحیمی بابیان اینکه بخش سخت‌افزار از مجموعه‌ موس‌فت‌های بسیار سریع تشکیل‌شده است، افزود: بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار بر روی‌هم مانند یک کلید استثنایی عمل می‌کند، به این معنی که در ابتدا مابین دو الکترود (کاتد و آند) ولتاژ شکست را اعمال می‌کند و پس از تولید پلاسما اولیه و تولید یون‌های افزاینده و درنتیجه افت مقاومت در حد مشخص و تعیین‌شده، منبع تغذیه high قطع و منبع تغذیه low و با جریان بالا را وصل می‌کند.
وی با اشاره به اینکه با توجه به ناپایداری پلاسما، این زمان قطع و وصل در حد چند میلیونوم ثانیه خواهد بود، تصریح کرد: با این اختراع، فرآیندهای پلاسمایی که نیاز به منبع تغذیه‌های بسیار سنگین، حجیم و گران‌قیمت دارند، تبدیل به منبع تغذیه بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر می‌شود که این مورد بسیار مطلوب پروژه‌های نظامی، فضایی و بخش لیزرهای پرقدرت است.
مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان لرستان گفت: با انجام این تحقیقات و کسب دانش موردنیاز، مراکز رشد و مرکز حمایت از تحقیقات پلاسما و لیزر بسیج علمی لرستان آمادگی برای ساخت منبع تغذیه با ولتاژ تا صدها کیلوولت با جریان ۱۰۰ ها آمپر را دارد.
وی افزود: درصورتی‌که مراکز تحقیقات یا صنعتی نیاز به چنین منبع تغذیه‌ای داشته باشند با ذکر مشخصات منبع تغذیه می‌توانند با سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان تماس بگیرند.

  • 1
  • 2
  • Snapshot_17

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *