مسئول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان؛
رویداد ایده شو توسط پژوهشکده راهبردی اقتصاد مقاومتی در سطح مدارس سیستان و بلوچستان برگزار می شود

<span style='color: rgb(0, 117, 125);font-size:19px;font-family: mitra;'>مسئول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان؛</span><br>رویداد ایده شو توسط پژوهشکده راهبردی اقتصاد مقاومتی در سطح مدارس سیستان و بلوچستان برگزار می شود
با گذشت حدود یک ماه از افتتاح پژوهشکده راهبردی اقتصاد مقاومتی با همکاری سازمان بسیج دانشجویی و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان مراکز و دانشگاههای متعددی در استان به عنوان واحدهای این پژوهشکده فعال شده اند.


مصطفی صباغی مسئول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان و عضو هیئت مدیره پژوهشکده راهبردی اقتصاد مقاومتی از برگزاری دوره های ایده شو در سطح مدارس استان سیستان و بلوچستان خبر داد. وی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گفت: با توجه به اینکه حدود یک ماه از افتتاح پژوهشکده راهبردی می گذرد، توجه به دانش آموزان کارآفرین برای ما نیز در اولویت قرار دارد بر همین اساس طبق تفاهم نامه هایی با مدارس و موسسات آموزشی استان این سرمایه گذاری بروی جوانان آینده استان انجام شده است.

لطفاً بفرمایید ایده شو یعنی چه؟

رویدادی است که در آن به افراد این امکان داده می‌شود تا در محیطی دوستانه به بیان ایده‌های نوآورانه خود بپردازند و ضمن کسب مهارت‌های ایده پردازی و ارائه ایده، ایده‌های خود را در بوته نقد برای بهبود آن‌ها و مبنا قرار گرفتن برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپای موفق قرار دهند.

ایده شو چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

۱-گسترش فرهنگ نوآوری و خلاقیت

۲-تقویت توان ارائه ایده‌های خوب و شکستن سد محافظه‌کاری در خلاقیت

۳-توسعه نقش پژوهشکده راهبردی اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان

۴-ایجاد فرصت شکل گیری کسب‌وکارهای نوپا پایدارتر با لحاظ کردن بخش داوری تخصصی و اقتصادی

هدف پژوهشکده از برگزاری ایده شو چیست؟

پژوهشکده به‌عنوان سازمان حامی طبقه خلاق و فن آفرینان در منطقه به‌منظور پررنگ‌تر کردن نقش حمایت خود اقدام به برگزاری این رویداد نموده است تا بتواند با جذب مخاطبان عام‌تر به ترویج کارآفرینی و توسعه خلاقیت‌های فردی بپردازد. بعلاوه پژوهشکده با راه‌اندازی ایده شوهای تخصصی و کمک گرفتن از نهادهای دولتی و خصوصی فعال تلاش کرده است تا بتواند ایده‌های شکل‌گرفته در بین افراد ایده پرداز و خلاق را به سمت بازارهای هدف خود سوق دهد تا در صورت مبنا قرار گرفتن این ایده‌ها ، بتوان کسب‌وکاری پایدار ایجاد شود.

با توجه به عدم وجود نهاد حمایتی از استارت آپ ها، حضور پژوهشکده به‌عنوان حامی چه تأثیری در ایده‌ها داشته است؟

حضور پژوهشکده به‌عنوان برگزارکننده این رویدادها موجب شده است تا ایده پردازانی که ایده خود را مبنایی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار می‌دانند باعلاقه بیشتری در این رویداد حضور پیدا کنند تا بتوانند در صورت موفقیت در آن اقدام به جلب حمایت‌های پژوهشکده نمایند. بعلاوه حضور افراد باتجربه پژوهشکده در داوری و ارائه آموزش‌های لازم موجب تقویت ایده‌های برتر این رویداد شده است.

پژوهشکده چه تسهیلاتی را به ایده‌های برتر می‌دهد؟

ایده‌های برتر ضمن دریافت هدایای نقدی و غیر نقدی این فرصت را پیدا می‌کنند تا در تعامل با مشاورین و راهبران پژوهشکده ضمن اصلاح و بهبود ایده خود در صورت تمایل با تکمیل کاربرگ درخواست پذیرش در دوره رشد مقدماتی درخواست حضور در پژوهشکده اقتصاد مقاومتی را بدهند در صورت پذیرش در این دوره مستقر شوند.

همچنین ایده های برتر از حمایت مالی بلاعوض برای ساخت نمونه اولیه طرحشان و الی آخر بهره مند خواهند شد.

داوران چگونه انتخاب می‌شوند؟

داوران این رویداد به سه دسته تقسیم می‌شوند که هریک از این دسته‌ها به طریق زیر انتخاب می‌شوند:

۱-داوران تخصصی: این داوران در خصوص موضوع رویداد دارای تخصص ویژه‌ای هستند و معمولاً دارای سوابق تدریس و یا پژوهش در موضوع مربوطه هستند.

۲-داوران بازار: این داوران به‌منظور ارزیابی بازارپسندی و قابلیت تجاری‌سازی ایده حضور پیدا می‌کنند این دسته از داوران بیشتر دارای سوابق اجرایی در حوزه موضوع رویداد مد نظر می باشد.

۳-نماینده پژوهشکده: به عنوان هماهنگ کننده تیم داوری و ارزیابی مشخصه‌های عمومی ایده و نحوه ارائه ایده پرداز توجه می‌کند.

فکر می کنید ایده‌های مطرح‌شده در این رویدادها توسط دانش اموزان در چه سطحی باشد؟ 

ایده‌های مطرح‌شده در رویداد بر اساس شاخصه‌های نوآوری و قابلیت تجاری‌سازی و مبنا قرار گفتن برای ایجاد یک کسب ‌وکار نوپا از کیفیت نسبتاً خوبی برخوردار خواهد بود اما مسلماً با ارائه آموزش‌های مرتبط و هدفمند در خصوص ایجاد و بهبود خلاقیت و نوآوری و شناخت فرصت‌های موجود می‌توان موجب ارتقای سطح کیفی ایده‌ها شد. و البته حضور خانواده ها در حمایت فرزندانشان نیز بسیار موثر خواهد بود.

ضرورت اهمیت برگزاری این دوره ها را درچه می دانید؟

از آنجایی که تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و تحصیلات تکیملی مان روز به روز بالاتر می رود لذا ضرورت دارد که از هم اکنون دانش آموزان و کودکان خود را با مفاهیم کارآفرینی آشنا نماییم . ضمن اینکه این دوره ها می تواند در انتخاب رشته دانشگاهی بچه ها بسیار موثر باشد. و با شناخت بازار و علاقه مندی خود در رشته های دانشگاهی شرکت کنند.

و حرف آخر………………….

بدینوسیله اعلام می‌کنم که پژوهشکده راهبردی اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان آماده هرگونه همکاری در برگزاری این رویداد با بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی است و همان‌طور که ذکر کردم با توجه به گرایش قابل‌توجه ایده پردازان در ارائه ایده‌های خود با استفاده از شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توانند نقش پررنگی را در حمایت از ایده‌ها بردارند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *