دستاوردي نو از مخترع بسيجي
توليد مخزن پرفشار آتش خاموش كن با استفاده از دود اگزوز خودروها

<span style='color: rgb(0, 117, 125);font-size:19px;font-family: mitra;'>دستاوردي نو از مخترع بسيجي </span><br>توليد مخزن پرفشار آتش خاموش كن با استفاده از دود اگزوز خودروها
عضو كارگروه مخترعان بسيج علمي موفق به اختراع مخزن پرفشار آتش خاموش كن با استفاده از دود اگزوز وسايل نقليه شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج علمی، پژوهش و فناوری؛ عضو كارگروه مخترعان بسيج علمي موفق به اختراع مخزن پرفشار آتش خاموش كن با استفاده از دود اگزوز وسايل نقليه شد.

جاويد پرسياوش متولد سال ۱۳۶۹، كارشناس ارشد مهندسي مكانيك تبديل انرژي و عضو كارگروه مخترعان بسيج علمي است كه تاكنون موفق به ۵ اختراع كاربردي با استفاده از ضايعات  شده است. يكي از اختراعات وي مخزن پرفشار آتش خاموش كن مي باشد كه از دود اگزوز وسايل نقليه استفاده شده است و براي كاهش الودگي  و حفظ محيط زيست بسيار مهم مي باشد. خبرنگار سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري استان اردبيل با اين مخترع موفق گفتگو كرده است كه در ادامه مي خوانيد:

بفرمایید از چه زمانی به فکر مخترع شدن و اختراع افتادید ؟

از سال اول  دبيرستان ايده هايي در ذهن داشتم، ولي آن موقع به فكر ثبت اختراع نبودم و در واقع با واژه اختراع بيگانه بودم. بعد از ورود به دانشگاه و تحصيل در دوره كارداني به تدريج وارد بحث اختراع شدم تا اينكه اولين ثبت اختراعم در سال ۹۲ با عنوان فرآيند جابه جايي سيال با استفاده از انفجار در مخازن بسته به ثبت رسيد كه تاييديه اختراع اين طرح را بعد از ۷ ماه سعي و تلاش مداوم از سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران دريافت نمودم.

تا کنون موفق به چه اختراعاتی داشته اید؟

فرآيند جابه جايي سيال با استفاده از انفجار در مخازن بسته، پمپ پيستون دوبل احتراقي، توليد بخار و آب گرم

از اگزوز وسايل نقليه موتوري، مخزن پرفشار اتش خاموش كن در خودروها و اماكن مختلف جايگزين كپسول هاي آتش خاموش كن با استفاده از محصولات احتراق (دود اگزوزها) و دستگاه تمام مكانيكي بدن سازي براي حركات شنوسوئدي و سيم کش قایقی از جمله اختراعات مي باشد.

جدیدترین اختراع شما چیست و چه کاربردی دارد؟

مخزن پرفشار آتش خاموش کن در خودرو ها و اماکن مختلف كه جایگزین کپسول های آتش خاموش کن مي باشد، جديدترين اختراع است. در این طرح از دود اگزوز وسايل نقليه جهت خاموش کردن اتوماتیک آتش سوزی ها در خودرو ها و بصورت دستی در اماکن مختلف استفاده مي شود.

مكانيسم عمل  مخزن پرفشار آتش خاموش كن به چه صورت است؟

باتوجه به این که خروجی محصولات احتراق در وسایط نقلیه عمدتاً از گاز های  دی اکسید کربن، بخار آب و نیتروژن تشکیل شده است و دی اکسیدکربن هم باعث خاموش شدن آتش می شود، با الگو گيري از اين عمل، اقدام به ذخيره گازها در یک مخزن تحت فشار ۵-۶ بار كرده ايم كه جايگزين كپسول هاي اتش خاموش كن مي باشد.

ايده اوليه اختراعات چطور به ذهنتان رسيد، آيا براساس نياز جامعه اختراع كرده ايد؟

با دقت و توجه به مشكلات و نيازهاي محيط اطراف مي توان به ايده هاي مهمي دست يافت و جهت رفع آن نواقص با تلاش و كوشش به اختراع و نوآوري متناسب با نياز جامعه دست يافت، لذا من هم براساس نياز جامعه و با توجه به صرفه اقتصادي محصولات  اقدام به اختراع كرده ام.

هزينه اوليه اختراعات خود را چگونه تامين كرديد؟

با توجه به اينكه بازيافت ضايعات هم از نظر صرفه اقتصادي و هم حفظ محيط زيست داراي ارزش بالايي است، لذا اختراعات و طرح هايی که عمدتاً به سراغشان میروم، با استفاده از مواد و وسایل ضایعاتی مي باشد كه به صورت شخصي هزينه هاي اوليه را تامين مي كنم.

آيا اختراعات شما نمونه خارجي و داخلي دارد يا نه؟

به عقیده من اختراع به نوآوري هايي گفته می شود که برای اولین بار طراحی و ساخته شده است، بنابراین ایده ها و اختراعاتم با توجه به کنترل های پیش از داوری طرح هیچ گونه مشابه داخلی و خارجی ندارد.

کدام ثبت اختراع شما به مرحله تجاری سازی رسیده و  چه مدت زمانی طول کشیده است ؟

سیستم تولید بخار و آبگرم از حرارت اگزوز اتومبیل ها  به مرحله تجاری سازی رسیده که حدود یک سال برای تجاری سازی آن وقت صرف شده و در نهایت با حمايت هاي سازمان بسیج علمی، پژوهشی و  فناوري استان اردبيل زمينه براي تجاری سازی اولیه اين طرح فراهم گرديده است.

مهمترین عناوینی که در مسابقات و جشنواره ها با این طرح کسب کرده اید، کدامند؟

در سال ۹۳ مقام سوم را در جشنواره بنیاد ملی نخبگان و در سال ۹۴ مقام دوم مخترعین بسیجی کشور را كسب كرده ام.

آیا از حمایت های دولت در قبال مخترعان راضی هستید ؟

متاسفانه آنگونه که باید از مخترعان و طرح های آنان از طرف ارگان های دولتی حمایت نمی شود و آن هم ریشه در ریسک ناپذیری مسولین زیربط دارد.

تاكنون كدام سازمان يا نهاد دولتي از طرح هاي شما حمايت كرده اند؟

تاكنون تنها از حمايتهاي سازمان بسیج علمی و پژوهشی  استان و بنیاد ملی نخبگان بهره مند شده ام.

حمايت سازمان بسيج علمي از مخترعان و مبتكران را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

خوشبختانه بسیج علمی و پژوهشی گام بلندی در راستای حمایت از طرح ها و مخترعان برداشته است که جای بسی دلگرمی و خوشحالی برای مخترعان و مبتکران است که از همین جا نهایت تشکر و قدر دانی خود را از این سازمان به عمل می آوریم.

انتهای پیام/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *